DCL jordat (L, N, Jord) lamputtag för montering i takdosa.
Kroken kan belastas upp till 15kg.
Snabbanslutning som garanterar snabb och säker installation, max 2,5 mm² kabel.
Märkdata är 250V / 6A.
Kroken kan belastas upp till 15kg.
Snabbanslutning som garanterar snabb och säker installation, max 2,5 mm² kabel.
Märkdata är 250V / 6A.
Technical specification
Electrical quantities
| Märkström: | 6 A |
| Märkspänning: | 250 V |
Classification
| Lämplig för skyddsklass (IP): | IP20 |
Packing
| Package: | 4/40 |
| Unit: | PCS |
ETIM Data
| Modell/Utförande: | DCL |
| Med signallampa: | No |
| Sammanlagt antal kontaktuttag brytarsektionerat: | 1 |
| Antal faser: | 1 |
| Prägling/Indikering: | Ingen |
| Med gångjärnslock: | No |
| Petskyddad: | No |
| Textfält/Plats för märkning: | No |
| Färg: | Svart |
| RAL-nummer (liknande): | 9005 |
| Metallicfärg: | No |
| Transparent: | No |
| Låsbar: | No |
| Utskjutningsmekanism: | No |
| Isolerad montering: | No |
| Med funktionsbelysning: | No |
| Med orienteringsbelysning: | No |
| Överspänningsskydd: | No |
| Felströmsskydd: | No |
| Med finsäkring: | No |
| Särskild strömförsörjning: | Ingen särskild strömförsörjning |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning: | Montering med skruv |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | Yes |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Matt |
| Anti-bakteriell: | No |
| Med genomgångsfunktion: | No |
| Med brytare: | No |
| Roterad centralinsats: | No |
| Frekvensområde: | 50...60 Hz |
| Slagtålighet (IK): | IK00 |
| Apparatens bredd: | 115 mm |
| Apparatens höjd: | 70 mm |
| Apparatens djup: | 115 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 31 mm |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | No |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | No |
| Kompatibel med Google Assistant: | No |
| Med stöd för IFTTT: | No |
| Med WLAN-Repeater: | No |