Potentialutjämningsskena
Max. 8 x 50 mm² och 2 x 70 mm² Cu
Type: AM4 El-Number: 0681002 Product ID: 2TKA110004G1 GTIN: 6410019130959 Product ID: 2TKA110004G1 K
AM4-potentialutjämnarskenan är avsedd att förbinda olika jordningsledare i byggnader. AM4 är utrustad med 10 st skruvterminaler varav två tar emot ledningar upp till 70 mm² och resten tar emot ledningar upp till 50 mm². Skenan är tillverkad av förtennad kopparlegering, försedd med galvaniserade skruvar och isolerande förhöjningsdelar av krypströmsresistant plast. Avsedd att installeras genom hål (Ø 6,0 mm) i förhöjningsdelarna till installationsmediet. Ledningens skalningnslängd är 15 mm. Terminalskruvarna har Hex 5-huvud och deras åtdragningsmoment är 10,0 Nm.
Technical specification
Packing
| Package: | 5/50 |
| Unit: | PCS |
ETIM Data
| Modell/Utförande: | Utan täckhylsa |
| Isolator: | Yes |
| Explosionstestat utförande: | No |
| Höjd: | 173 mm |
| Bredd: | 16 mm |
| Längd: | 37 mm |
| Antal anslutningar runda ledare 8 mm: | 5 |
| Antal anslutningar runda ledare 10 mm: | 5 |
| Antal anslutningar runda ledare 8-10 mm: | 5 |
| Material kontaktskena: | Koppar |
| Material klämma: | Syrafast stål V4A |
| Klämmans yta: | Obehandlad |