Strömställare
Strömställare, trapp, antracit
Type: 1066A-81 El-Number: 1816111 Product ID: 2TKA00001602 GTIN: 6438199003238 Product ID: 2TKA00001602 J M N L & } K
16A/250V. 2 X anslutningar.
Technical specification
Electrical quantities
| Märkspänning: | 250 V |
Classification
| Lämplig för skyddsklass (IP): | IP21 |
Packing
| Package: | 1/10/100/1200 |
| Unit: | PCS |
ETIM Data
| Kopplingstyp: | Trapp (1-polig) strömställare |
| Manövreringsmetod: | Vippa/knapp |
| Sammansättning: | Baselement med komplett hus |
| Tryckknappsomkopplare: | No |
| Antal vippor: | 1 |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning: | Skruvmontering |
| Med monteringsplåt: | Yes |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | Yes |
| Anti-bakteriell: | No |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Blank |
| Färg: | Antracitgrå |
| RAL-nummer (liknande): | 7021 |
| Etikettutrymme/informationsyta: | Nej |
| Belysning: | Tillval |
| Belysningsfunktion: | Kontroll och riktning |
| Typ av belysning: | LED utbytbar |
| Märkström: | 16 A |
| Kopplingsström för lysrör: | 16 AX |
| Återkopplingssignalkontakt: | No |
| Anslutningstyp: | Övrigt |
| Tvättmaskinomkopplare: | No |
| Apparatens bredd: | 85 mm |
| Apparatens höjd: | 35 mm |
| Apparatens djup: | 85 mm |
| Inbyggnadsdjup: | 18 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 18 mm |