Termostat Jussi med låg insats (20 mm monteringsdjup) som uppfyller kraven för ekodesign. Termostaten är förprogrammerad för enkel uppstart. Märkspänning 230V AC ± 10% 50 Hz.
Utgång: 1 slutande kontakt, anslutning för 1,5 - 4 mm² kabel. Kopplingsström 250V AC/16A, skyddsklass II och skyddsklass IP21. Arbetstemperatur 0°C till 35°C och lagringstemperatur -20°C
till 70°C. Klocknoggrannhet (vid 20°C) <<+/- 0,5 sek/min. Strömförbrukning (standby) <0,05W Golvgivare som ingår NTC 10kΩ @ 25˚C , längd ca 3m, extern styrning (EXT-kontakt) 230V AC/10µA (samma fas).
Utgång: 1 slutande kontakt, anslutning för 1,5 - 4 mm² kabel. Kopplingsström 250V AC/16A, skyddsklass II och skyddsklass IP21. Arbetstemperatur 0°C till 35°C och lagringstemperatur -20°C
till 70°C. Klocknoggrannhet (vid 20°C) <<+/- 0,5 sek/min. Strömförbrukning (standby) <0,05W Golvgivare som ingår NTC 10kΩ @ 25˚C , längd ca 3m, extern styrning (EXT-kontakt) 230V AC/10µA (samma fas).
Technical specification
Packing
| Package: | 1/10 |
ETIM Data
| Regleringstyp På/Av: | No |
| Reglering modulerande: | Yes |
| Typ av spänningsmatning: | Övrigt |
| Anslutning: | 3-/4-tråd |
| Med mottagare: | No |
| Mätområde: | 5...35 °C |
| Extern sensor: | Yes |
| Med termisk återkoppling: | Yes |
| Värme: | Yes |
| Antal utgångar värme: | 1 |
| Lämplig för kyla: | No |
| Omkopplare för värme och värme med varmvatten: | No |
| Läsbar temperatur: | Yes |
| Relativ luftfuktighet avläsbar: | No |
| Med display: | Yes |
| Typ av klocka: | Veckour |
| Klockmodell: | Digital |
| Övertidsbrytare: | No |
| Optimering: | Yes |
| Med tappvattenkrets: | No |
| Manövrering: | Knapp |
| Väderberoende styrsystem: | No |
| Antal styrprogram: | 7 |
| Kontaktutförande: | Normalt öppen kontakt (NO) |
| Kapslingsklass (IP): | IP21 |
| Explosionssäker: | No |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer: | 9010 |
| Bredd: | 85 mm |
| Djup: | 85 mm |
| Höjd: | 38 mm |
| Klass temperaturreglering: | I |
| Energiförbrukning standby (solstandby): | 0.05 W |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | No |
| Kompatibel med Google Assistant: | No |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | No |
| Med stöd för IFTTT: | No |