Aktorn använder potentiella fria kontakter för att växla 2 oberoende elektriska belastningar via ABB i-bus® KNX. Enheten har en manuell manövrering och visning av kopplingstillståndet för utgångarna. 16A aktorn är särskilt lämpad för att växla resistiva, induktiva eller kapacitiva laster. Enheten drivs av KNX och kräver ingen extra strömförsörjning. Omfattande programmerbara funktioner.
Technical specification
Packing
| Package: | 1 |
| Unit: | PCS |
ETIM Data
| Bussystem EIB/KNX: | Yes |
| Bussystem KNX-radio: | No |
| Bussystem radiofrekvens: | No |
| Bussystem LON: | No |
| Bussystem Powernet: | No |
| Bussystem övriga: | Ingen |
| Dubbelriktad radiofrekvens: | No |
| Monteringsmetod: | DRA (DIN-rail adapter) |
| Bredd i antal modulmellanrum: | 2 |
| Manuell styrning/handaktivering: | Yes |
| Med LED-indikering: | Yes |
| Max. omkopplingseffekt: | 2500 W |
| Uteffekt: | 2500 W |
| Max. antal omkopplarkontakter: | 2 |
| Max. omkopplingsström: | 16 A |
| Märkström: | 16 A |
| Nominell driftspänning: | 230 V |
| Bussanslutning ingår: | Yes |
| Avtagbar bussmodul: | No |
| Kapslingsklass (IP): | IP20 |