Korsströmbrytare SAGA för utanpåliggande montering med snabbplintar. Terminalerna är för max två solida eller stela ledningar. Inklusive brytarinsats, vippa, ytmonteringsram och botten. Biocirkulär plast används i botten- och centrumplattan.
Technical specification
Electrical quantities
| Märkspänning: | 250 V |
Classification
| Lämplig för skyddsklass (IP): | IP21 |
ETIM Data
| Kopplingstyp: | Korsomkopplare |
| Manövreringsmetod: | Vippa/knapp |
| Sammansättning: | Baselement med komplett hus |
| Antal vippor: | 1 |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning: | Skruvmontering |
| Med monteringsplåt: | Yes |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | No |
| Anti-bakteriell: | No |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Blank |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer (liknande): | 9003 |
| Märkström: | 16 A |
| Återkopplingssignalkontakt: | No |
| Anslutningstyp: | Övrigt |
| Värmebrytare: | No |
| Tvättmaskinomkopplare: | No |
| Apparatens bredd: | 72 mm |
| Apparatens höjd: | 36 mm |
| Apparatens djup: | 72 mm |
| Inbyggnadsdjup: | 18 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 18 mm |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | No |
| Kompatibel med Google Assistant: | No |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | No |
| Med stöd för IFTTT: | No |