ABB-Watchdog PRO 280° rörelsedetektor Bluetooth brun. Trådlös rörelsedetektor för att upptäcka termisk rörelse. Med integrerad switchaktiverare och högkvalitativ lins för optimal detektion. Justerbar nivåbalansering av enheten
Technical specification
ETIM Data
| Modell/Utförande: | Rörelsegivare |
| Sensortyp: | Övrigt |
| Med DALI-gränssnitt: | No |
| Konstantljusstyrning: | No |
| HVAC-styrning: | No |
| Forcerad påslagning: | Yes |
| Forcerad frånkoppling: | Yes |
| Djurzon: | No |
| Underkrypningsskydd: | Yes |
| Fungerar i nätverk: | Yes |
| Scan-vinkel: | 280 ° |
| Optimal montagehöjd: | 2.5 m |
| Trapphusövervakning: | Yes |
| Förbikopplingsomkopplare: | Yes |
| Max. räckvidd i sidled: | 16 m |
| Max. räckvidd framåt: | 16 m |
| Lämplig för trådlös överföring: | Yes |
| Fjärrreglerad: | Yes |
| Med fjärrstyrning: | No |
| Svarsvärde justerbar känslighet: | Yes |
| Inställbart ljusvärde: | Yes |
| Teach-funktion för svarsvärdesluminositet: | Yes |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Lämplig för takmontering: | Yes |
| Lämplig för väggmontering: | Yes |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | No |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Anti-bakteriell: | No |
| Färg: | Brun |
| RAL-nummer (liknande): | 8017 |
| Kapslingsklass (IP): | IP55 |
| Spänningstyp: | AC |
| Frekvensområde: | 50...60 Hz |
| Märkspänning: | 230 V |
| Min inkopplingstid: | 10 s |
| Max. inkopplingstid: | 30 min |
| Detekteringsvinkel horisontell från/till: | 8...280 ° |
| Svängområdessensor, horisontell: | -30...30 ° |
| Svängområdessensor, vertikal: | -40...90 ° |
| Svarsvärde luminositet: | 0.5...1000 lx |
| Max. omkopplingseffekt: | 2300 W |
| Antal växlingszoner: | 424 |
| Bredd: | 110 mm |
| Höjd: | 124.4 mm |
| Djup: | 157.75 mm |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | No |
| Kompatibel med Google Assistant: | No |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | No |
| Med stöd för IFTTT: | No |