RÖKDETEKTOR FREE@HOME
Rökdetektor, Free@home
Type: 6833/01-84 El-Number: 6303468 Product ID: 2CKA006800A2718 GTIN: 4011395186947 Product ID: 2CKA006800A2718
För tidig upptäckt av pyrande bränder och öppna bränder med rökutveckling inomhus enligt foto-optisk mätprincip (Tyndall). Lämplig för anslutning till externa system som ABB-free@home® via radiomodul Busch-Rökdetektor RF i kombination med ABB-free@home® Alarm-Stick. Permanent installerat litiumbatteri med en livslängd på minst 10 år. VdS-certifiering (tysk organisation för egendomsförsäkringar). Testad enligt DIN EN 14604. Hörbart larm med 85 dBA vid 3 m. Demonteringssäkert. Nätverksanslutning via tvåtrådslinje för upp till 20 detektorer. Nätverksanslutning via radiomodul 6828 för upp till 20 detektorer. "Q"-certifikat enligt VdS 3131 / vfdb-direktiv 14-01. Diameter: 120 mm. Höjd: 47,50 mm.
Technical specification
ETIM Data
| Med orienteringsbelysning: | No |
| Typ av test-/pausknapp: | Kombination |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande |
| Fristående: | No |
| Nätverksanslutning via kabel: | Yes |
| Kan kompletteras för nätverksanslutning via radio: | Yes |
| Max. antal nätverksfunktionalitet: | 20 |
| Primär strömleverans: | Batteri/Ackumulator |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer (liknande): | 9016 |
| Kapslingsklass (IP): | IP20 |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | No |
| Kompatibel med Google Assistant: | No |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | No |
| Med stöd för IFTTT: | No |
| Längd: | 47.5 mm |
| Bredd: | 120 mm |
| Diameter: | 120 mm |