"DALI ihop med blåtand ger utökad funktionallitet så som mjukstart, mjukstopp av belysningen, kontstantljusstyrning, tavelbelysning mm. Det inbyggda reläet kan styra venrillation. För att komma åt vissa funktioner krävs Sidoalslutningsdonet 6494-500 (13 011 43). För infällt montage. Täcker diameter 10m (3m montagehöjd. Paramererisering gör direkt på apparaten eller via handhållen IR-sändare 6843 (13 000 43)
"
FAQ:
How many dali loops does a master generate?
=> 1 DALI line, broadcast communication
Is it a normal dali loop at 64 addresses and 250ma?
=> yes, power supply at the master supports up to 45 DALI gears = 90 mA at the DALI line, additional DALI power supply up to 100 mA possible.
How many slaves can I hang on a master?
=> limited to 9 but you’ve to take care of the max. DALI current, DALI slave = 10 mA
Master and slave talking through the dali loop?
=> yes
"
FAQ:
How many dali loops does a master generate?
=> 1 DALI line, broadcast communication
Is it a normal dali loop at 64 addresses and 250ma?
=> yes, power supply at the master supports up to 45 DALI gears = 90 mA at the DALI line, additional DALI power supply up to 100 mA possible.
How many slaves can I hang on a master?
=> limited to 9 but you’ve to take care of the max. DALI current, DALI slave = 10 mA
Master and slave talking through the dali loop?
=> yes
Technical specification
Packing
| Package: | 1 |
ETIM Data
| Bussystem EIB/KNX: | No |
| Bussystem KNX-radio: | No |
| Bussystem radiofrekvens: | No |
| Bussystem LON: | No |
| Bussystem Powernet: | No |
| Bussystem övriga: | Övrigt |
| Modell/Utförande: | Närvarodetektor |
| Monteringsmetod: | Övrigt |
| Lämplig för takmontering: | Yes |
| Lämplig för väggmontering: | No |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Matt |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer (liknande): | 9016 |
| Transparent: | No |
| Bussanslutning ingår: | No |
| Omformare ingång: | Yes |
| Underkrypningsskydd: | Yes |
| Djurzon: | No |
| Trapphusövervakning: | Yes |
| Inställbart ljusvärde: | Yes |
| Teach-funktion för svarsvärdesluminositet: | No |
| Optimal montagehöjd: | 2 m |
| Max. räckvidd i sidled: | 6 m |
| Max. räckvidd framåt: | 6 m |
| Detekteringsvinkel horisontell från/till: | 90...360 ° |
| Min inkopplingstid: | 60 s |
| Max. inkopplingstid: | 30 min |
| Bredd: | 94 mm |
| Höjd: | 94 mm |
| Djup: | 83 mm |
| Inbyggnadsdjup: | 60 mm |
| Inbyggnadslängd: | 60 mm |
| Inbyggnadsdiameter: | 68 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 60 mm |