2-polig strömbrytare SAGA för utanpåliggande montering med snabbplintar. Vippan är märkt med 0. Plintarna är för max två solida eller stela ledningar. Inklusive brytarinsats, vippa, ytmonteringsram och botten. Biocirkulär plast används i botten- och centrumplattan.
Teknisk specifikation
Elektriska värden
| Märkspänning: | 250 V |
Klassificering
| Lämplig för skyddsklass (IP): | IP21 |
ETIM Data
| Kopplingstyp: | Trapp (1-polig) strömställare |
| Manövreringsmetod: | Vippa/knapp |
| Sammansättning: | Baselement med komplett hus |
| Antal vippor: | 1 |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning: | Skruvmontering |
| Med monteringsplåt: | Ja |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | Nej |
| Anti-bakteriell: | Nej |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Blank |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer (liknande): | 9003 |
| Märkström: | 16 A |
| Återkopplingssignalkontakt: | Nej |
| Anslutningstyp: | Övrigt |
| Värmebrytare: | Nej |
| Tvättmaskinomkopplare: | Nej |
| Apparatens bredd: | 72 mm |
| Apparatens höjd: | 36 mm |
| Apparatens djup: | 72 mm |
| Inbyggnadsdjup: | 18 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 18 mm |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant: | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | Nej |
| Med stöd för IFTTT: | Nej |