Lamputtag
DCL jordat lamputtag,takuttag, utanpåliggande, svart
Typ: AKK16M E-nr: 1816103 Produkt ID: 2TKA00006126 GTIN: 6438199034157 Produkt ID: 2TKA00006126
DCL jordat lamputtag (L, N, Jord) för montering i eller på en takdosa. Kroken kan belastas upp till 15kg.
Snabbanslutning som garanterar snabb och säker installation, max 2,5 mm² kabel.
Utrymme med snäppfastsättning för dimmerpuck i bottenplattan.
Märkdata är 250V / 6A.
Snabbanslutning som garanterar snabb och säker installation, max 2,5 mm² kabel.
Utrymme med snäppfastsättning för dimmerpuck i bottenplattan.
Märkdata är 250V / 6A.
Teknisk specifikation
Elektriska värden
| Märkström: | 7 A |
| Märkspänning: | 250 V |
Klassificering
| Lämplig för skyddsklass (IP): | IP21 |
ETIM Data
| Modell/Utförande: | DCL |
| Med signallampa: | Nej |
| Antal moduler (modulsystem): | 1 |
| Sammanlagt antal kontaktuttag brytarsektionerat: | 1 |
| Antal faser: | 1 |
| Prägling/Indikering: | Ingen |
| Anslutningstyp: | Övrigt |
| Petskyddad: | Nej |
| Textfält/Plats för märkning: | Nej |
| Färg: | Svart |
| RAL-nummer (liknande): | 9011 |
| Metallicfärg: | Nej |
| Låsbar: | Nej |
| Utskjutningsmekanism: | Nej |
| Med funktionsbelysning: | Nej |
| Med orienteringsbelysning: | Nej |
| Med finsäkring: | Nej |
| Särskild strömförsörjning: | Ingen särskild strömförsörjning |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning: | Montering med skruv |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | Nej |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Matt |
| Anti-bakteriell: | Nej |
| Med genomgångsfunktion: | Nej |
| Med brytare: | Nej |
| Roterad centralinsats: | Nej |
| Frekvensområde: | 50...60 Hz |
| Apparatens bredd: | 123 mm |
| Apparatens höjd: | 39 mm |
| Apparatens djup: | 123 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 35 mm |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant: | Nej |
| Med stöd för IFTTT: | Nej |