4-kanalig KNX-rörelsedetektor för inomhus- och utomhusbruk. För automatisk omkoppling av ABB-i-bus KNX®-ställdon beroende på rörelse och ljusstyrka. Med 1 skymnings-/ljusstyrkekanal med tre kopplingströsklar. Med 1 temperaturkanal med tre kopplingströsklar. Fjärrstyrning via Bluetooth och smartphone-/surfplatta-app. Upp till 10 KNX-funktioner styrbara via app. Programmerbar status-RGB-LED. (5 funktioner). Med högkvalitativ lins för optimal detektering. Nivåbalansering av enheten +/- 30°. Horisontell orientering av det optiska systemet +90°/- 60°. Vertikal orientering av det optiska systemet +30°/- 30°. Med mark- och bakfältsdetektering. Ytterligare möjlighet till tillkoppling via tryckknappsobjekt. Bussen kan anslutas via medföljande kopplingsplint.Tillval: ABB SmartConnect-app för idrifttagning av grundläggande och extra parametrar: Avstängningstid, Ljusstyrketröskel, Kontinuerligt på, Kontinuerligt av och Testläge Programmering endast vid ansluten busspänning. Med integrerat demonteringsskydd. Individuell justering av detektionsområdet via medföljande skyddsfolie som kan kapas till. Med ljusstyrkeoberoende testläge för utvärdering av detektionsområdet. Avstängningsfördröjning: 10 sekunder till 18 timmar. Justering av parametrar via app: Tillslagsljusstyrka, Avstängningsfördröjning, permanent på, permanent av. Mätning av utomhustemperatur och omgivande ljusstyrka på enheten. ETS-applikation krävs.
Teknisk specifikation
Packning
| Förpackning: | 1 |
| Enhet: | st |
ETIM Data
| Bussystem EIB/KNX: | Ja |
| Bussystem KNX-radio: | Nej |
| Bussystem radiofrekvens: | Nej |
| Bussystem LON: | Nej |
| Bussystem Powernet: | Nej |
| Bussystem övriga: | Ingen |
| Modell/Utförande: | Rörelsegivare |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Ytskydd: | Lackerad |
| Typ av yta: | Blank |
| Färg: | Brun |
| RAL-nummer (liknande): | 8017 |
| Bussanslutning ingår: | Ja |
| Optimal montagehöjd: | 2.5 m |
| Max. räckvidd i sidled: | 16 m |
| Max. räckvidd framåt: | 16 m |
| Detekteringsvinkel vertikal från/till: | 0...50 ° |
| Detekteringsvinkel horisontell från/till: | 0...220 ° |
| Antal kanaler: | 4 |
| Min inkopplingstid: | 10 s |
| Bredd: | 110 mm |
| Höjd: | 124.4 mm |
| Djup: | 157.75 mm |