Apparaten har en knapp försedd med signallampa och uttag för 6,3 mm Jack-anslutning. Markeringsmöjlighet i knappen och namnskylten. Signalljusets (LED) driftspänning / elförbrukning: 9,5-28 Vac / 20 mA eller 9,5-35 Vdc / 10 mA. Knappens max. kopplingsspänning / inkopplingsström / kopplingseffekt: 30 Vac / 35 Vdc / 100 mA ac/dc / 3VA/W.
Teknisk specifikation
ETIM Data
| Modell/Utförande: | Dragkontakt |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer (liknande): | 9003 |
| Spänningstyp: | AC/DC |
| Märkspänning AC: | 9.5...28 V |
| Märkspänning DC: | 9.5...35 V |
| Kapslingsklass (IP): | IP20 |
| Apparatens bredd: | 71 mm |
| Apparatens höjd: | 71 mm |
| Apparatens djup: | 36 mm |