1-polig strömbrytare SAGA med skruvlösa terminaler. Terminalerna är för max två solida eller stela ledningar. Inklusive brytarinsats, vippa, ytmonteringsram och botten. Biocirkulär plast används i botten och centrumplattan.
Teknisk specifikation
Elektriska värden
| Märkspänning: | 250 V |
Klassificering
| Lämplig för skyddsklass (IP): | IP21 |
ETIM Data
| Kopplingstyp: | Övrigt |
| Manövreringsmetod: | Vippa/knapp |
| Sammansättning: | Baselement med hel täckplatta |
| Antal vippor: | 3 |
| Monteringsmetod: | Utanpåliggande montage |
| Typ av fastsättning: | Skruvmontering |
| Med monteringsplåt: | Nej |
| Material: | Plast |
| Materialkvalitet: | Termoplast |
| Halogenfri: | Nej |
| Anti-bakteriell: | Nej |
| Ytskydd: | Obehandlad |
| Typ av yta: | Blank |
| Färg: | Vit |
| RAL-nummer (liknande): | 9003 |
| Märkström: | 16 A |
| Återkopplingssignalkontakt: | Nej |
| Anslutningstyp: | Övrigt |
| Värmebrytare: | Nej |
| Tvättmaskinomkopplare: | Nej |
| Apparatens bredd: | 72 mm |
| Apparatens höjd: | 36 mm |
| Apparatens djup: | 72 mm |
| Inbyggnadsdjup: | 18 mm |
| Minsta djup på infälld installationsdosa: | 18 mm |
| Kompatibel med Apple HomeKit: | Nej |
| Kompatibel med Google Assistant: | Nej |
| Kompatibel med Amazon Alexa: | Nej |
| Med stöd för IFTTT: | Nej |